Havelsan: ‘İnsansız ordu’ya bir adım daha: İKA göreve hazır

 Havelsan: ‘İnsansız ordu’ya bir adım daha: İKA göreve hazır

Havelsan’ın insansız kara aracı sistemi yüksüz 450, tam donanımlı 650 kg ağırlığında. Otonom sürüş ile görev beceriyi bulunan araç, 7.62 mm uzaktan kumandalı silah sistemine sahip. KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) silah sensörü ile tehlikeyi tespit edebilen aracın üstünde robotik kol yer almakta.

İnsansız kara aracının fonksiyonları bunlarla sınırlı değil. Şirketin paylaşımına göre, araçla ilgili diğer özellikler yakında açıklanacak.

Seri üretime sayılı günler kala kar, çamur, yağmur ve farklı arazi ortamlarında test edilen aracın başarılı olduğu belirtiliyor.

‘İnsansız ordu’nun parçası
Havelsan, insansız hava, kara ve su altı araçları projeleri ile dikkat çekiyor. Şirket, geliştirmiş olduğu algoritmayla bütün bunları birbirleriyle konuşturup, ortak görev yapmalarını sağlamaya hazırlanıyor. Sürü beceriyinin önümüzdeki yıl hazır olması amaçlanıyor. Bu amaçla özgün bir algoritma üstünde çalışıldığı açıklanmıştı. Çalışmaları tamamlanan kara aracı, insansız ordu projesinin önemli bir ayağı olarak değerlendiriliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın