Griezmann, Uygur Türkleri ile İlgili İddiaların Ardından Huawei ile Anlaşmasını Sonlandırdı

 Griezmann, Uygur Türkleri ile İlgili İddiaların Ardından Huawei ile Anlaşmasını Sonlandırdı

Barcelona’nın yıldız futbolcusu Antoine Griezmann, Huawei ile sponsorluk anlaşması yapmış, Uygur Türkleri ile ilgili suçlamalar sonrasında Huawei ile yaptığı anlaşmayı iptal ettiğini duyurdu.

İspanyol futbol takımı Barcelona’nın Fransız yıldızı Antoine Griezmann, Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında paylaştığı Instagram gönderisinde, Çinli teknoloji devi Huawei ile sponsorluk anlaşmasını Çin’in olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

Uygur Türklerinin Doğu Türkistan’daki faaliyetleriyle mücadeleye yardımcı oldu. Griezmann yaptığı açıklamada, Huawei’nin Uygur Türkleri için yüz tanıma sisteminin geliştirilmesine büyük katkı sağladığını şiddetle iddia ettikten sonra Huawei ile işbirliğini sonlandırdığını belirterek, Fransızca ve İngilizce olarak şu açıklamayı paylaştı:

“Huawei’nin yüz tanıma yazılımı kullanarak “Uygur uyarısı” geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair güçlü şüphelerin ardından, bu şirket ile ortaklığımı derhal sonlandırdığımı duyuruyorum. Huawei’yi bu suçlamaları basitçe reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygıya katkıda bulunmak için de etkisini kullanmaya davet ediyorum.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın