Google Play Müzik Eylül ayında kapanmaya başlayacak

 Google Play Müzik Eylül ayında kapanmaya başlayacak

Bu bir ilk oldu Önümüzdeki uzun zaman , ancak Google, YouTube Müzik lehine uzun zamandır devam etmekte olan Google Play Müzik uygulaması ve hizmetlerini kapatarak son aşamaya gelmiştir. Kapanış Eylül ayında Avustralya ve Yeni Zelanda’da başlayacak ve uygulama Ekim ayında dünyanın geri kalanı için çalışmayı durduracak. Bu noktada, hiç Google Play Müzik uygulamasından akış gerçekleştiremezsiniz; web’de akış da durur.

Google Play Müzik Ekim ayında çalışmayı durduracak olsa da, eski kullanıcıların tüm müziklerini ve verilerini hizmet dışına aktarmak için bu senenin Aralık ayına kadar süreleri olacak. Bu, her şeyi YouTube Müzik’e taşıyabileceğiniz ya da yüklenen ve satın aldığınız müziğin beraberinde kullanıcı verilerini Google’ın Paket Servisi aracıyla alabileceğiniz manasına gelir.

Google, Mayıs ayından beri Google Play Müzik’ten YouTube Müzik’e gitmek için bir aktarım aracı önerdi ve Play Müzik akışını durdurduktan sonra çalışmaya devam edecek. Bu araç, Play Müzik’e yüklediğiniz her şeyi, Google Play Müzik’ten satın aldığınız her şeyi, oluşturduğunuz çalma listelerini, kitaplığınıza kaydettiğiniz şarkıları aktarma ve dinleme alışkanlıklarınız hakkındaki verileri getirir. Aralık ayından sonra bu veriler silinecek, bu şekilde o zamandan önce her şeyi aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Google’ın müzik ürünlerinde daha önce bildirilmemiş bazı değişiklikler de var. Google, Google Play Müzik akış hizmetini kapatmanın beraberinde Google Play Store’daki müziği de bütünüyle kaldırıyor. Bu, Google’ın uzun zamandır iTunes Store ile yapmış olduğu gibi Amazon’un kendi platformu ile yapmış olduğu gibi, direk olarak müzik satın almak için bir yeri olmayacağı manasına geliyor. Müzik dinlemek yerine hala kendi müziğine sahip olmayı seven biriyseniz, Google’dan satın alamazsınız. Yine de diğer hizmetlerden satın alabilir ve YouTube Müzik’e yükleyebilirsiniz. Müzik mağazasının kapanması “Ağustos sonlarında” gerçekleşecek.

Ne yazık ki, Google bu değişikliklerin hiçbiri için bizlere kesin tarihler vermedi, ancak yazı açıkça duvarda. Google Play Müzik kullanıyorsanız, verilerinizi şimdi YouTube Müzik’e aktarmanın ya da yıl sonunda kaybolmadığından emin olmanın zamanı gelmiştir. Yıllar boyunca edindiğiniz müzikleri depolamak için Google Play Müzik’in yükleme özelliğini kullanıyorsanız bu özellikle doğrudur. Şimdi indirmenin zamanı, sonsuza dek kaybetmemek için.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın