Google en yeni Pixel telefonunu nasıl bu kadar ucuz yaptı ?

 Google en yeni Pixel telefonunu nasıl bu kadar ucuz yaptı ?

akıllı telefon

Google Pixel 3a ve 3a XL’yi piyasaya sürdüğünde , oldukça iyi anlaşmalardı – şirketin daha önceki, daha premium cihazlarıyla aynı temiz yazılıma ve mükemmel kamera performansına sahip bir telefon için 399 $ kadar az bir ödeme yapabilirsiniz. Strateji işe yaradı: Google, pazardaki ilk iki çeyreğinde 3 milyon Pixel 3a telefon sattı, aynı sürede sadece 2 milyon Pixel 4s sattı. Bu başarının tekrarlanmasına yardımcı olmak için Google, yeni Pixel 4a’yı daha da ucuz hale getirdi: Sadece bir sürüm var ve 349 dolar.

Bu büyük bir fark gibi gelmeyebilir, ancak cihazın en belirgin rakibi iPhone SE’yi alt etmek yeterli . (İPhone 11 Apple’ın en popüler modeli olmaya devam ederken, CEO Tim Cook geçtiğimiz hafta şirketin kazanç çağrısı sırasında 400 $ SE’nin müşterileri Android cihazlardan uzaklaştırmak için yararlı olduğunu söyledi.) Elli dolar, bilinçli tüketici Google da 4a ile hedefliyor. Ama en önemlisi, aslında fiyat için aldığınız şey: Bu şirketin ilk tüm ekranlı telefonu, 6GB RAM, 128GB depolama alanı ve Piksel 4’ün yanı sıra resim çekiyor. Pixel 4a ne kadar iyi bir anlaşma.

Pixel 4a’nın fiyatını mümkün olduğunca düşük tutmak için Google’ın akıllı telefon stratejisini tamamen yeniden düşünmesi gerekiyordu. Birincisi, Pixel çizgisinin ayırt edici özelliği haline gelen eğlenceli renk kombinasyonları çıktı. İlk render’lar Pixel 4a’nın bir avuç kaprisli yüzeyle kaplandığını gösterdi – kişisel favorim bu bebek mavisi numarasıydı . Ancak, geliştirme döngüsünün sonunda Google, Henry Ford’u kanalize etti ve seçenekleri bire indirdi: camgöbeği güç düğmesiyle düz siyah. 

Google ayrıca uzun süredir devam eden başka bir geleneği alıp almayacağına karar vermek zorunda kaldı. Başından beri, Pixel akıllı telefonlar iki versiyonda geldi: normal ve XL. Bu yıl işler farklı, sadece bir vanilya 4a var. Google, bu yılın sonunda bir 5G sürümü yayınlamayı planlıyor ve bu, bugünkü açıklamaya kadar geçen aylarda gördüğümüz birkaç Pixel 4a XL sızıntısının kaynağı olabilir. (Söylentiler 4a 5G’nin normal 4a’dan daha büyük olacağını gösteriyor, bu yüzden bir Pixel XL’in geleneksel olarak yapacağı aynı nişi doldurabilir.) 

Google, bağımsız bir XL modelinin geliştirilip geliştirilmediğini kesin olarak belirtmezken, Pixel ürün yönetimi başkan yardımcısı Brian Rakowski, bir XL sürümünü atlama kararının, şirketin daha küçük telefonu için maliyetleri azaltmasına yardımcı olduğunu doğruladı.

“Yaptığımız farklı yapılandırma sayısını sınırlıyoruz” dedi. “Tüm kaynaklarımızı siyaha odakladık. XL versiyonu yapmıyoruz. Bu bize tam verimlilik sağladı.”

Bu kararlar alındıktan sonra, şirket sürekli rafine etmek için en uygun fiyatlı Pixel 4a’nın sadece bir versiyonuna sahipti. Maliyetleri düşürmek için Google’ın tasarımcıları ve mühendisleri, cihazı gereksiz malzemeler ve işçilik ihtiyacını azaltacak şekilde oluşturmaya çalıştı. 

Rakowski, “[Pixel 4a] ‘nın üretimi daha kolaydır, bu yüzden onu bir araya getirmek daha az insan gerektirir. “Daha az parça ve maliyet ekleyen birçok şey var – bu sadece birkaç kuruş, ama toplanıyorlar. Ekstra bir vida, ekstra bir konektör, ekstra yapışkan veya gerekirse gerekli olmayacak ekstra bir parçanız var farklı şekilde yapılandırdınız. “

Maliyetteki bu kumarın işe yarayıp yaramayacağını söylemek için henüz çok erken, ancak Google’ın bir yer bulmakta zorlandığı amiral gemisi alanının dışında daha büyük bir rol oynamaya istekli olduğu açık. Vardiya kesinlikle finansal olarak anlamlı – bu yılın başlarında araştırma şirketi Strategy Analytics tarafından yayınlanan satış tahminleri , en çok satan Android telefonların premium bayrak gemileri değil, Samsung Galaxy A51 ve Xiaomi Redmi 8 gibi daha uygun fiyatlı cihazlar olduğunu doğruladı. telefon sürümleri biraz farklı hissediyor. 

Şirketin üzerinde çalıştığı Pixel 4a 5G’ye gelince? Bu yıl piyasaya sürüldüğünde muhtemelen 499 dolara mal olacak. Ve kalıcı söylentiler, Google’ın performans açısından Motorola Edge, LG Velvet ve OnePlus Nord ile aynı sınıfa giren Pixel 5 için üst orta kademe Snapdragon 765’i benimsediğini gösteriyor. Rakowski, Google’ın henüz amiral gemisi telefonlarla yapılmadığını doğrulamak için hızlıydı. “Orada yapılması gereken çok şey var” diyor. Ancak gelecekte bu yeni, daha maliyet bilincine sahip Google’dan çok şey görmeyi bekleyin. 

Şu anda Türkiye’de satışı yapılmamakta.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın