Fps Nedir? Oyunlarda Fps Düşme Sebepleri Nelerdir? Fps Arttırma Yöntemleri

 Fps Nedir? Oyunlarda Fps Düşme Sebepleri Nelerdir? Fps Arttırma Yöntemleri

Oyun dünyası için en mühim mevzulardan bir tanesi olan FPS’nin açılımı ‘Frame Per Second’dır. Türkçesi ise, ‘Saniye başına Görüntü Sayısı’ biçiminde söylenebilir. Neredeyse her yeni oyunda görsellik ve performans bakımından en mühim özellik olmasının yanında gerek oyun konsollarında gerekse bilgisayarlarda fertlerin çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir ifade olarak karşımıza çıkmaktadır.

FPS Nedir?

Frame Per Second kısaca tanımlanırsa 1 saniyede ekrana aktarılan kare manasına gelmektedir. Bir bilgisayar oyununda kullanıcı için en mühim özellik hız, ses ve görüntüdür. Görüntü ve hız PC’nin sahibi olduğu temel donanım birimlerine bağlıdır fakat ses daha çok PC’nin sahibi olduğu ses sistemine bağlıdır. FPS, bilgisayarın işlemci, ekran kartı ve ram performansınızı ölçen birimine denilmektedir.

Oyunlarda FPS Düşme Sebepleri Nelerdir?

Frame Per Second değerini en fazla etki eden bilgisayar donanımlarının ilki ekran kartıdır. Oyunlarda çok fazla grafik bulunur. Bu grafikler, ekran kartının sığasını zorlar. Kapasitesi zorlanan ekran kartı, Ram, işlemci vb. Donanımlar FPS düşmesine sebep olabilir. Bu da oyunlarda 25-30 arası bir FPS değerine sahip olmasına ve oynanan oyunun takılmasına veya donmasına sebep olabilir.

Orta düzey bir ekran kartıyla oyunun akıcı bir biçimde oynanmak istenildiği zaman, filtreleri orta ve oyun ayarı da en yüksek ayara getirilmelidir. Yine kasma veya takılma gibi problemlerle karşılaşılırsa, bütün ayarların orta şekilde ayarlanması gerekebilir. Frame Per Second düşmesi, her kullanıcıda değişiklik gösterebilmektedir.

FPS Artırma Yöntemleri

Grafik Kart Sürücülerinizi Güncellemek:

FPS arttırma işleminde ilk uygulanmakta olan metot grafik kart sürücülerini güncelleştirmektir. Güncelleme işlemi için önce bilgisayarın hangi video kartına sahibi olduğunun bulunması gereklidir. Windows kullanıcıları aygıt yöneticisine açtıktan sonra ekran bağdaştırıcı seçeneğinden öğrenebilir. OS X kullanıcıları ise sol üst köşede bulunan elmaya tıkladıktan sonra ‘Bu Mac Hakkında’ seçeneği arkasından da ‘Daha Fazla Bilgi>Grafikler’ seçeneğinden öğrenebilir. Ekran kartını öğrendikten sonra ‘İntel, AMD ya da NVIDIA olmalı. Şirketin internet sitesinden size uygun işletim sistemini seçip indirebilirsiniz.

Donanımınızı Hız Aşırtma Etmek:

Bu metot her kullanıcıya yararlı olmasa da kimi zaman uygulanmaktadır Eğer yaptığınızı bilmiyorsanız ve bilgisayarınızı riske atmak istemiyorsanız uygulamamanız öneri edilir. Bu işlem için ekran kartına ihtiyaç vardır. Pek çok ekran kartı sürücüsünde ekran kartını hız aşırtma özelliği bulunur. Bu sebepten başvurulan bir metottur, fakat özelliği desteklemiyor ise üçüncü parti yazılıma ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızın ‘BIOS’ kısmında hız aşırtma ayarlarını bulabilirsiniz. Eğer grafik kartı overcloack edilebilirse, diğer işlemlere oranla FPS değerinizi çok daha fazla artmış olacaktır

Oyunun Video Ayarlarını Değiştirmek:

İstenen performansa ulaşılamıyorsa, video ayarlarından birkaçı azaltılabilir. Bazı ayarlar performans üzerinden diğerlerine göre etkisi büyük olabilmektedir. Ayrıca NVIDIA ve AMD, donanımınıza bağlı şekilde oyunun video ayarlarını otomatikman optimize etmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın