Fahrettin Koca: Çin’den Gelen Aşıları Beğenmezsek 5 Kuruş Ödeme Yapmayacağız

 Fahrettin Koca: Çin’den Gelen Aşıları Beğenmezsek 5 Kuruş Ödeme Yapmayacağız

Çin’den gelecek Sinovac koronavirüs aşısı hakkında açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının etki göstermemesi halinde iade edileceğini ve ücret ödenmeyeceğini aktardı.


Habertürk’ten tecrübeli gazeteci Fatih Altaylı’ya konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerin en önemli gündem maddelerinden bir tanesi olan Çin’den gelecek koronavirüs aşısı ile alakalı önemli açıklama yaptı. Sinovac aşısı ile alakalı olarak “Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya” ifadelerini kullanan Bakan Koca’nın açıklamaları şu biçimde:

“Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeteri kadar etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var. Böyle bir anlaşmayı, herhangi bir aşı firması ile yapabilmiş başka ülke yok.

Keşke bizim bu aşılar için ne uğraş verdiğimizi vatandaş bilse. Emin olun diğer firmalarla ilgili görüşmelerimizde geç kalmadık. Ama vermediler veya bizim istediğimiz sürede veremediler. Pek çok firma ile görüşüldü en başında. Umut veren aşı çalışmalarının hepsiyle. Mesele süre idi. Ne zaman verileceği. İki firma bizlere süre konusunda istediğimize yakın tarihlerde aşı verebileceğini söyledi o zaman. 

Biri Sinovac(Çin), diğeri Astra Zeneca/Oxford (İngiltere) erken dönemde aşı temin edebilecek olanlar bunlardı. Astra Zeneca sonuçlarda sorun yaşayınca onlarla anlaşamadık. Ama hala önümüzde o olasılık var. Astra Zenaca hala aşı verebiliriz diyor ve sonuçlar olumlu çıkarsa İngilizlerin Astra Zeneca aşısını da alabiliriz. O kapı hala açık. Üstelik 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşı da o. Moderna ise sizin de bildiğiniz üzere Amerika dışına satılamayacak ilk dönemde.”

Altaylı’nın “Ne oldu Biontech aşısı? Niye almadık veya alamadık” sorusu üzerine “Almadığımız doğru bilgi değil. Biontech aşısı da gelecek.” ifadelerini kullanan Bakan Koca, kurucuları arasında Türk bilim insanlarının da olduğu Biontech işletmesinin aşısıyla alakalı olarak şu biçimde konuştu:

“Üretimi zor bir aşı, taşıması belirli şartlara bağlı bir aşı. Onlarla da bir yere vardık. Yıl sonuna kadar 25 000 000 dozu verebilecekler. Biz bunu erkene çekmeye çalışmaktayız. Yoksa Biontceh aşı da gelecek. Mesele zamanlama. Biz yazdan önce istiyoruz. Yangınımız var. Bir an önce söndürmemiz lazım. Ama Biontech aşısı da gelecek. Yeni yıla kadar bir kısım gelir. Nisan’a kadar gerisi gelsin diye uğraşıyoruz. 

Bize Nisan’a kadar en 100 000 000 doz gerek bunu sağlamaya çalışmaktayız. Nisan ayında bu belayı bitirmek, gündemden düşürmek istiyoruz. Bu yüzden tem aşılarla ilgiliyiz. İstemiyoruz diye bir şey yok. Alacağız. En az 25 000 000 doz alacağız. Fiyat da pahalı değil. Bizim Biontech ile anlaşma sağladığımız fiyat Çin aşısını almış olduğumuz fiyat ile aynı.”

50 000 000 vatandaşa 100 000 000 doz aşı yapılması noktasındaki zorluklar ile alakalı de konuşan Bakan Koca, “Merak etmeyin. Biz yaparız. 1. Kademe sağlık hizmetinde Dünya’nın en iyilerinden birisiyiz. Bu yüzden çok fazla ekstra hazırlığa gerek yok. Ama hazırlığımızı elbette yapıyoruz.” diye konuştu ve açıklamalarını şu biçimde noktaladı:

“İddia ediyorum Avrupa’da bu aşıyı en hızlı uygulayabilecek ülkelerden belki de birincisiyiz. Bir de İngiltere hızlı uygulama kapasitesine sahip. Almanya da hazırlık yaptı. Pek çok ülke aşı gelse bile çok hızlı uygulayamayacak. Bizde sorun çıkmaz. Çok hızlı uygularız. Mesela ben ilk Sağlık personeline yapılacak olan ilk aşıların 1 gün içerisinde yapılıp bitirilmesini istiyorum ki yapacak durumdayız”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın