Facebook, ödemelere odaklanmak için finansal grup oluşturuyor

 Facebook, ödemelere odaklanmak için finansal grup oluşturuyor
16 Aralık 2015 Saraybosna, Bosna Hersek'te çekilen bu resimde bir adam Facebook logosunun önünde büyüteçle poz veriyor. Facebook Inc Çarşamba günü Messenger uygulamasının kullanıcılarının selamlamasını sağlayacak bir hizmeti test ettiğini söyledi. Uber, bir görüşmeden ayrılmadan veya araç çağırma uygulamasını indirmeden doğrudan uygulamadan yolculuk eder.  .  REUTERS / GÜNÜN Dado Ruvic TPX GÖRÜNTÜLERİ

Facebook, ödemelere odaklanan yeni bir grup oluşturarak ticaretin derinliklerine inmeye karar verdi. Bloomberg’e göre , dahili olarak F2 (Facebook Financial’ın kısaltması) olarak adlandırılıyor ve şirketin kendi e-ticaret sistemi olan Facebook Pay dahil olmak üzere ödemelerle ilgili tüm projelerin üstesinden gelmesi amaçlanıyor . Grubun lideri, aynı zamanda Facebook’un çok kötü huylu Libra kripto para birimi projesinin ortak yaratıcısı olan David Marcus’tur.

Grubun, Libra için tasarlanmış bir dijital cüzdan olan Novi (eski adıyla Calibra) ve Brezilya’da birkaç ay önce hayata geçirilen WhatsApp Pay gibi diğer Facebook ticaret projelerine ev sahipliği yaptığı söyleniyor . Bloomberg’e göre buradaki fikir , şirketin Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi çeşitli platformlarındaki ödemeleri tek çatı altında birleştirmek.

Şirket, bu tür satın alma işlemlerinin reklamcılığı daha değerli hale getirdiğine inanıyor. CEO Mark Zuckerberg, uygulama içi işlemleri büyütmeye oldukça istekli olduğunu söyledi. Yakın tarihli bir kazanç çağrısında, “Messenger ve WhatsApp’ta ödemeler arttıkça ve bunu daha fazla yerde sunabildiğimiz için, bunun sadece bir trend olarak artacağını düşünüyorum” dedi. 

Libra, şirketin umduğu gibi küresel bir kripto para birimi olarak tam anlamıyla ortaya çıkmamış olsa da, şirketin tüm farklı ödeme sistemlerinin tek bir çatı altında birleştirilmesi mantıklı. Facebook Pay zaten buna güzel bir örnek; bunu kredi kartınız veya PayPal hesabınızla bağlamanız yeterlidir ve Messenger, WhatsApp ve Instagram’da para alışverişi yapmak için kullanabilirsiniz. 

Farklı ülkelerdeki ödeme sistemlerini hayata geçirmek, Marcus’un Libra ile geçirdiği süre boyunca deneyim sahibi olduğu düzenleyicilerden onay almayı gerektiriyor. Marcus, Bloomberg’e yeni rolünde finansal hizmetler düzenlemesinde bu uzmanlığa sahip olmanın yararlı olduğunu söyledi . “Finansal hizmetler dünyasında, düzenlemeye tabi olmayan geleneksel teknoloji şirketlerinden çok farklı” dedi. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın