Elon Musk Kimdir? Projeleri

 Elon Musk Kimdir? Projeleri

Elon Musk, Güney Afrikalı bir baba ve Kanadalı bir annenin oğludur. Girişimci, mucit ve yatırımcı olan Elon Musk, dünyamızın geleceğini ilgilendiren önemli konularda projeler üretmektedir. Kendi kendisine yazılım öğrenen ve 12 yaşındayken Blaster adındaki uzay oyununu 500 $’a satan Musk; işletme, fizik ve ekonomi alanlarında eğitim almıştır.

Elon Musk’ın en çok ilham aldığı yenilikçiler; Edison, Tesla, Steve Jobs, Bill Gates ve Walt Disney’dir. Bu isimlerden ilham alan Musk’a göre dünyamızın geleceğini en çok ilgilendiren konular uzay, temiz enerji ve internettir. Elon Musk, çalışmalarını bu alanlarda yürütmektedir. Türkiye ziyaretinde büyük bir ilgi ile karşılanan başarılı girişimcinin kurmuş olduğu girişimler şu biçimde:

Zip2:

Elon Musk’ın ilk projesidir. Bu projeye 1995 senesinde kardeşi Kimbal ile babalarından aldıkları 28.000 $’la başlamışlardır. Projenin amacı gazeteler için web üzerinden erişilebilecek bir şehir rehberi sitesi kurmaktı. New York Times ve Chicago Tribune gibi önemli gazetelerle anlaşma yapan şirket daha sonra satışı yapıldı

X.Com ve Paypal :


Elon Musk Zip2 satışından elde edilen gelirle finansal servis sağlayıcı X.Com’u kurdu. X.Com ve Confinity birleşerek Paypal adını aldı. Dünyanın en çok kullanılan ödeme aracı şirketlerinden bir tanesi olan Paypaş, 165 milyon dolara satışı yapıldı ve Musk’a bir servet kazandırdı.

SpaceX :


Elon Musk SpaceX’i Paypal satışından kazandığı 100 000 000 dolarlık bir sermayeyle kurdu. Firma, özel sermaye ile Dünya yörüngesine uydu yollayan ilk firma olma başarısını kazandı. SpaceX 2008 senesinde NASA ile ortaklık yaptı. 2015 senesinde ilk defa dikey bir biçimde inebilen roket tasarlandı. Elon Musk 2016 senesinin Eylül ayında, Mars’ta koloni kurma planlarını paylaştı. SpaceX’in Mars’ta koloni kurma yapmış olduğu çalışmalar aynı hızla devam ediyor.

Tesla :


2003 senesinde kurulmuş olan Tesla, Elon Musk’ın yatırımından sonra hızla büyümeye başladı. Tesla’da hem elektrikli araba üretiliyor hem de şeffaf görünümlü güneş panelleri satışa sunuluyor. Tesla’nın yapmış olduğu çalışmalar elektrikli tırların da üretilmesini hızlandırıyor.

Elon Musk’ın Bilinmeyenleri ;

Elon Musk henüz 10 yaşındayken IBM tarafından yapılan özel bir sınavda en yüksek puanlardan birini alarak yazılımcılık konusunda ne kadar başarılı olacağının sinyallerini verdi.


Paypal’ı satıp SpaceX’i kurduğunda 31 yaşındaydı. Bu kadar genç yaşta hem büyük bir servetin sahibi oldu hem de dünyayı değiştirecek bir şirket kurdu.


Elon Musk’ın yaklaşık 20 milyar dolar değerinde bir serveti var. Serveti, bilim dünyasında kullanmış olduğu yeni teknolojilerle adeta bambaşka bir çağın kapılarını aralamasına yardım ediyor.


Büyük isimlerden ilham alan Elon Musk, yaşamakta olan en büyük mucit olarak görülüyor. Mars’ta koloni kurma hayali, ezber bozan girişimlerinden yalnızca bir tanesi.
Elon Musk’ın ikiz ve üçüz olmak üzere 5 çocuğu var.


Elon Musk’ın Tesla şirketinin konferans salonunda bir uyku tulumu bulunuyor. Araç kalitelerini incelemek ve üretim esnasında oluşabilecek tüm gecikmeleri engellemek isteyen Musk, bazı geceler burda uyuyor.


Oldukça tutumlu bir şahıs olan Elon Musk, servetini har vurup harman savurmamasıyla da biliniyor.


Elon Musk kendi şirketlerinin finansmanını kendisi yapıyor.


Elon Musk’ın kariyeri boyunca yapmış olduğu en şaşırtıcı işlerden birisi de, korumalı bir kıyafet içerisinde kimyasal atıkları küreme işinde çalışması. Haftada 100 saat boyunca atık küreyerek geçimini sağlamış olduğunu dile getiren Musk, girişimlerinin başarısında bu tecrübesinin önemli bir rolü olduğunu anlatıyor.


Gözünü uzayın derinliklerine diken Musk’ın Mars projesi daha uzun seneler boyunca konuşulacak gibi görünüyor. Elon Musk’ın yapay zeka üzerine yapmış olduğu çalışmalar da eşzamanlı olarak devam ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın