Elon Musk, Biden yönetiminin karbon vergisi aralığını düşürdüğünü söyledi

 Elon Musk, Biden yönetiminin karbon vergisi aralığını düşürdüğünü söyledi
elon musk

Elon Musk, Biden yönetiminin karbon vergisi aralığını düşürdüğünü söyledi

Elon Musk, Biden yönetimine yenilenebilir enerjiye daha hızlı geçişi teşvik etmenin bir yolu olarak bir karbon vergisi koyma önerisinde bulunduğunu, ancak fikrin esasen “politik olarak çok zor” olduğu söylendiğini söylüyor.

Musk, Perşembe günü yayınlanan Joe Rogan ile yeni bir podcast sırasında Biden yönetimi ile olan sohbeti anlattı . Beyaz Saray, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Rogan, Musk’a pille çalışan araçların benimsenmesini artırmak için yeni bir teknolojik atılım gerekip gerekmediğini sormuştu. Musk, fosil yakıtlardan uzaklaşıp yenilenebilir enerjiye geçmek için daha büyük sorunun “çok fazla pilin gerekli olduğu” olduğunu savundu. Musk’a göre bu değişimi teşvik etmenin en iyi yolu, “karbona bir fiyat koymaktır.

NEDEN BUNUN İÇİN SAVAŞMIYORSUN?

Musk, “Dürüst olmak gerekirse, en büyük tavsiyem sadece bir karbon vergisine sahip olmaktır,” dedi. “Okyanusların ve atmosferin CO2 kapasitesi için ödeme yapmadığımız için, ekonomide fiyatlandırılmamış dışsallık dediğimiz şeye sahibiz. Piyasa, fiyatlandırılmamış bir dışsallığa yanıt veremez. Sadece bir fiyat koyarsak, piyasa mantıklı bir şekilde tepki verecektir. “

Musk, tüketicilerin vergiyi ödemesi gerektiğini ve daha düşük gelirli insanlara indirim yapılabileceğini öne sürdü. Musk, SpaceX’in ( şu anda roketlerini yakmak için Teksas’ta doğalgaz kuyuları almaya çalışan ) bunu ödeyeceğini söyledi.

Biden yönetimi, gelen yönetimle görüştüm ve ‘Eh, bu politik olarak çok zor görünüyor’ dediler. Musk, “Seçilme nedeninizin en azından yarısı bu, öyleyse neden bunun için savaşmıyorsunuz?” Diye düşündüğünü hatırladığını söyledi.

Bu, Tesla ve SpaceX CEO’sunun bir karbon vergisi için kışkırttığı ilk sefer değil. Bloomberg’in 2017 raporuna göre Musk’ın Trump yönetimiyle erken toplantılarda bu fikri ortaya attığı ancak “çok az destek aldığı veya hiç destek görmediği” bildirildi .

Musk daha önce bir karbon vergisi için dava açarken fosil yakıt endüstrisine karşı bir “isyan” çağrısında bulundu ve büyük petrol şirketlerini Tesla’ya karşı komplo kurmakla suçladı . Ancak Rogan’ın podcast’inde “petrol ve gaz endüstrisini şeytanlaştırmaktan yana olmadığını”, çünkü içinde çalışan insanları üzeceğini ve aynı zamanda faaliyetlerini tamamen durdurmanın herkesin “temelde açlıktan öleceği” anlamına geleceğini söyledi.

Fosil yakıtları uzun süre yakmamız gerekecek. Soru şu: Sürdürülebilir bir enerji geleceğine ne oranda geçiyoruz? ” dedi.

MUSK, “PETROL VE GAZ ENDÜSTRİSİNİ ŞEYTANLAŞTIRMAKTAN YANA OLMADIĞINI” SÖYLEDİ

“Tüm kariyerini petrol ve doğalgazda geçirmiş insanlar var ve onlar o kariyere yapacakları kadar kötü görünmediğinde başladılar. Sonra onlar, ‘Hey adamım, tüm kariyerimi faydalı şeyler yapmak için çok çalışarak geçirdim ve şimdi bana şeytan olduğumu söylüyorsun.’ Bu onları oldukça üzecek, ”dedi geçen yılın sonlarından gelen sözlerini tekrarlayarak . Dürüst olmak gerekirse, petrol ve gaz endüstrisinin yapabileceği en akıllıca şey, ‘Hadi bir karbon vergisi yapalım. Sadece bir karbon vergisi yapacağız ve bu bizi şeytan yapmayacak. ”

Biden’ın ana kampanya planlarından biri agresif bir temiz enerji stratejisine verdiği destekti. 2035 yılına kadar elektrik sektöründen karbon kirliliğini ortadan kaldırmayı ve 2050’ye kadar “yüzde 100 temiz enerji ekonomisine” ulaşmayı taahhüt etti. Hatta fosil yakıt sübvansiyonlarının sona erdirilmesi için desteğini dile getirdi . Ve göreve geldiğinden beri, ABD’yi Paris iklim anlaşmasına yeniden bağladı . Ancak , yönetime yakın diğer iş liderlerinden ve iklim krizinin karbon fiyatlandırması olmadan çözülemeyeceğini söyleyen Hazine Bakanı Janet Yellen’den gelen ajitasyona rağmen, bir karbon vergisi taahhüt etmedi .

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın