Elektrikli araçların seyir halindeyken sarj olabileceği yeni bir asfalt teknolojisi üretilecek

 Elektrikli araçların seyir halindeyken sarj olabileceği yeni bir asfalt teknolojisi üretilecek

Elektrikli araçların seyir halindeyken sarj olabileceği yeni bir asfalt teknolojisi üretilecek

Düşük maliyet ve yüksek hızlı şarj desteği

ABD Indiana eyaletinin ulaştırma bakanlığı, şarj edebilir beton teknolojisinin yol bakım masraflarının düşük olması ve yüksek hızlı şarj desteği sunması için yeni çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Bakanlık, gömülü mıknatıs parçacıklarla beraber çimento içeren yeni beton teknolojisi üretecek.

Yeni geliştirilen proje, Ulusal Bilim Vakfı’nın finansmanıyla beraber Purdue Üniversitesi ve Alman Magment şirketi ile birlikte yürütülüyor. Araştırma da ilk olarak magment olarak adlandırılan manyetize çimentonun laboratuvarda çalışıp çalışmayacağı test edilerek ardından bir yol üzerinde betonun şarj etme testleri başlatılacak.

Elektirik dağıtımı için de kullanılacak

Magment’in %95’e varan kablosuz iletişim verimliliği sağladığı belirtilirken, yol içerisinde elektrik iletkenliği sunabileceği ve dayanıklı olduğu düşünülüyor. Şirket ayrıca, manyetik sinyal kaybını en aza indirmek için gömülü ferrit parçacıkları içeren levhaların, yolların üzerine uygulanabileceğini ifade ediyor. Yeni beton teknolojinin ağır kamyonları bile 200 kW üzeri şarj etmesi planlanırken Indiana ulaştırma bakanlığı, yol testleri başarılı olursa bu teknolojiyi eyaletler arasında elektrik dağıtımı için kullanmayı planlıyor.

Elektrikli araçlar, tüm dünya için temiz enerji konusunda yeni bir gelecek sunuyor

Bu araçların bataryaları ile ilgili araştırmalar devam ederken, seyir halinde şarj olabilmesi konusunda da yeni araştırmalar yapılıyor. Bu konuda Birleşik Krallık’ın, 780 milyon dolar yatırımı bulunuyorken, İsveç’in de yollara yerleştirilmiş elektrikli ray içerecek teknolojisi test ediliyor. Fakat bu teknoloji, büyük teknoloji firmaları tarafından pahalı ve verimsiz olarak görülüyordu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın