El Salvador, Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Edecek İlk Ülke Olma Yolunda

 El Salvador, Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Edecek İlk Ülke Olma Yolunda

El Salvador, Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Edecek İlk Ülke Olma Yolunda

Orta Amerika’da bulunan El Salvador, Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmak için yola çıktı. El Salvador Devlet Başkanı, Bitcoin 2021 konferansında yaptığı konuşmada, Bitcoin’i ülkenin ulusal para birimi yapmak için önümüzdeki hafta Parlamentoya bir yasa tasarısı sunacağını duyurdu.

2018’den bu yana uzun bir düşüş döneminden sonra kripto para piyasası, 2020’nin sonunda tekrar yükseliş dönemine girdi. Bitcoin’in her ay rekorlar kırdığı bu dönemde piyasaya birçok yeni yatırımcı girdi.Kripto paraların etkisi dünyaya yayıldığında ülkeler ve otoriteler bu piyasaları tek tek düzenlemeye başlayacaklarını duyurdu.

Bu bağlamda Türkiye, kripto varlıklarının düzenlenmesi konusunda kararlılığını sürdürmektedir. Hatta Bakan Elvan, gelinen son noktayı geçtiğimiz hafta açıklayarak çalışma alanını kamuoyu ile paylaştı. Bugün, diğer ülkelerde geliştirilmekte olan düzenlemelerin aksine Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olma çabalarına başladığını duyurdu.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Miami’de Bitcoin 2021’de yayınlanan bir videoda, El Salvador’un ülkenin modern finansal altyapısını inşa etmek için Bitcoin teknolojisini kullanmak için dijital cüzdan şirketi Strike ile ortaklık kurduğunu duyurdu ve tarihteki en büyük Bitcoin etkinliği olarak biliniyor.

Başkan Buckler ayrıca önümüzdeki hafta Bitcoin’i ülkenin ulusal para birimi yapmak için bir yasa tasarısı sunacağını duyurdu. Hepimizin bildiği gibi, yasa yürürlüğe girmeden önce yasama organının onayını gerektirse de, Booker’ın partisi yasama organını sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Bu nedenle El Salvador, Bitcoin standardını benimseyen dünyadaki ilk kişi olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın