Ekran kartı almak isteyenlere fırsat: Fiyatlar düşebilir

 Ekran kartı almak isteyenlere fırsat: Fiyatlar düşebilir

Ekran kartı almak isteyenlere fırsat: Fiyatlar düşebilir

Küresel çip krizi ve özellikle kripto para madencilerinin hücumu nedeniyle piyasada ekran kartı bulmak zorlaştı. Ekran kartı kıtlığının yanına bir de artan fiyatlar eklenince oyuncular için günler kabus gibi geçmeye başladı. Neyse ki tünelin ucunda ışık göründü.

Ekran kartı fiyatları düşebilir

Önemli AIB ortaklarından ASRock, özellikle Çin’de yaşanan son gelişmeler ışığında ekran kartı piyasasını yorumladı. Çin’de ekran kartlarına yoğun bir ilgi olmasına rağmen stok sıkıntısının minimal seviyede olacağı ve satışların bu yıl artarak devam etmesini bekliyor. 

Kripto para madenciliğinin yüzde 65’ini barındıran Çin’de hükümet madencilere yasak getirmesi ve sert tedbirler alması çiftlikleri zor duruma soktu. Piyasayı da düşüşe geçiren bu yasaklamaların ardından madenciler alternatif ülkeler aramaya başladı. Diğer taraftan Elon Musk’ın temiz enerji odaklı Bitcoin madenciliğini teşvik etmesi de önemli bulunuyor. 

Bu gelişmelerin yanında AMD’nin sevkiyat kapasitesini elden geçirmesi ve tedarik zincirinde bazı düzenlemeler yapması RX 6000 serisi ekran kartlarının daha bulunabilir olmasını sağlayacak. Yaşanan bu gelişmeler ekran kartı fiyatlarının normal seviyelere doğru harekete geçmesini sağlayacak.  

ASRock yılın ilk çeyreğinde yüzde 167 gibi devasa bir yükseliş yaşadı ve otoriteler firma tarihindeki en karlı dönem olduğunu belirtiyor. Anakart satışları düşmesine rağmen ekran kartı satışlarının artması gelirlerde etkili oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın