DJI kara listeye girdi: Drone’ları tehlikede

 DJI kara listeye girdi: Drone’ları tehlikede

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret savaşı şiddetleniyor. Huawei ve TikTok’tan sonra DJI artık üzgün. DJI, dünyanın önde gelen drone üreticilerinden biridir ve her yıl dünya çapında milyonlarca drone satmaktadır ve birçok farklı dron türü bulunmaktadır.

Ancak şirket ABD’nin kara listesine girdi. DJI’nin genel merkezi Çin’de bulunmaktadır ve ABD Ticaret Bakanlığı’nın hedefidir. Artık Amerikan ekipmanı kullanan herhangi bir firma DJI ile iş ilişkisi kurmak istiyorsa Bakanlıktan onay alması gerekiyor.

Bu başvurulardan kaç tanesinin onaylanacağı da merak edilen bir sorudur. Böyle bir gelişmeden sonra DJI başı dertte görünüyor. Çin ile ticaret savaşında ABD, Huawei’nin zincirlerini kırdı, Google’ı iptal etti ve Google hizmetlerini Huawei’den kaldırdı.

ABD Başkanı Donald Trump’tan (Donald Trump) sonra insanların olumlu bir adım atması bekleniyor, ancak DJI’nin kara listeye alınması işlerin rengini değiştirdi.

DJI’ın hangi bileşenleri ABD kaynaklı veya ABD ekipmanı kullanan firmalardan tedarik ettiği tam olarak bilinmese de, özellikle işlemci ve kamera sensörleri konusunda şirketin zora gireceği su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

DJI ile birlikte ABD, Çin merkezli SMIC isimli şirketi de kara listeye aldı

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın