Dacia yeni logosunu tanıttı

 Dacia yeni logosunu tanıttı

Dacia yeni logosunu tanıttı

Geçtiğimiz Nisan ayında ortaya çıkan haberler ışığında Dacia’nın marka kimliğini ve logosunu yenileyebileceğini siz değerli okurlarımıza aktarmıştık. Renault Grubu bünyesindeki “ekonomik” marka bugün sözünü ettiğimiz logoyu resmi olarak tanıttı.

Dacia’dan yapılan açıklamaya göre şirketin yeni görsel kimliği, farklı ve iddialı bir markanın göstergeleri olan yeni bir logo ve amblem ile öne çıkıyor. Bu iki yeni tasarım, ilk günden bu yana Dacia’ya rehberlik eden ve markanın özünü vurgulamaya çalışan ‘Tasarım Ekibi’ tarafından şirket içerisinde yaratılmış. Yeni görsel kimliğin merkezinde yer alan logo, daima var olan bir sağlamlık ve denge hissi uyandırıyor. Birbirlerinin ters görüntüleri olan ‘D’ ve ‘C’ harflerinin şekli değiştirilerek markanın kompakt ve zeki ruhu ön plana çıkarılıyor. Logonun geometrik çizgileri, harf dizisine mekanik bir hareket hissi veriyor.

Yeni Dacia logosu, aralarında güçlü ve uyumlu bir ilişki bulunan zincirin halkaları gibi, ‘D’ ve ‘C’ harflerini bir araya getirerek logonun özünü yansıtıyor. Kolayca tanınabilecek yeni Dacia logosu güçlü ve anlamlı bir sembol olarak markayı vurguluyor. Sade ve kolaylıkla anlaşılan bu iki yeni tasarım, her gün milyonlarca tüketicinin kullandığı Dacia modellerinin sağlam yapısını yansıtıyor. Özellikle küçültülen grafik tasarım unsurları, Dacia’nın temel gerekliliklere odaklanan bir marka olduğunun altını çiziyor.

Her bir parça daha fazla dijital içerik için yeni fırsatlar yaratırken, uyumlu bir bütünlük oluşturmak üzere diğerlerine uyum sağlıyor. Yeni grafik tasarım unsurlarının, tıpkı markanın kendisi gibi oldukça sağlam ve esnek yapısı dikkat çekiyor. Logoda yer alan ok şeklindeki “D” harfi, tasarımın bütününü işaret ederken, yüzü geleceğe dönük bir markanın yarattığı hareket hissini ön plana çıkarıyor. Dacia yeni renkleriyle de doğadan ilham alıyor.

Dacia’nın yeni marka kimliği, Haziran 2021’den itibaren markaya özel siteler, reklamlar ve broşürler vasıtasıyla hayata geçirilmeye başlanacak. Dacia satış noktaları 2022’nin başından itibaren kademeli olarak yeni marka kimliğine geçecek. 2022’nin ikinci yarısından itibaren Dacia modellerinde de yeni logo ve amblem kullanılacak. Söz konusu logoyu ilk taşıyacak model ise tasarımıyla dikkat çeken Bigster konseptinin seri üretim versiyonu olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın