Çok Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

 Çok Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

Çok Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi. HumanSecurity adlı ekip, 1 milyondan fazla Android kullanıcısına bulaşabilen bir kötü amaçlı yazılım olan PARETO’yu tespit etti. PARETO, uygulamayla birlikte kullanıcının cep telefonuna yüklenir, bu da onların yanlış reklamları izlemelerine ve dolandırıcılara haksız kazanç sağlamalarına olanak tanır.

Kullanıcılar için tehdit oluşturan kötü amaçlı yazılım, bugün dünyanın en büyük sorunlarından biridir. Sıklıkla karşılaşılan bu duruma yönelik birçok çalışma yapılmış ve kişisel veri hırsızlığından dolandırıcılığa kadar pek çok risk bulunmasına rağmen henüz “% 100 güvenli” bir dijital dünya yaratmayı başaramadık. Bu pek çok nahoş şey getiriyor. Üstelik çoğu zaman kullanıcılar bunu duymamış bile.

Bu durumun son örneği, projenin güvenlik ekibinin İnsan adı verilen yeni bir kötü amaçlı yazılım türü keşfetmesidir. Robot programlarını temizleyerek insanların dijital güvenlik deneyimini sağlamak amacıyla 2012 yılında kurulan proje, dijital dünyaya ait her başlığı “insana ait” hale getirmeyi umuyor. Projenin çalışma alanları, mobil uygulamalar, sosyal medya, reklam ve pazarlama faaliyetleri gibi birçok konuyu içermektedir. En son çalışmaları, Android kullanıcılarıyla yakından ilgili kötü amaçlı yazılımlardır.

Sahte reklamlar ile kullanıcılar üzerinden para kazanan bir zararlı yazılım: PARETO

HumanSecurity ekibi, 9’u Google Play’den indirilebilen yaklaşık 30 uygulama içeren yeni bir kötü amaçlı yazılım türü tespit etti. Kötü amaçlı yazılım, bir uygulama aracılığıyla kullanıcının cep telefonuna bir araç seti yükler ve bu araç seti ile telefonu akıllı bir TV gibi göstererek sahte reklamlar görüntüler. Akıllı TV reklamcılığı daha yüksek gelir sağladığından, dolandırıcılar bu şekilde haksız karlar elde ediyor.

PARETO gibi kötü amaçlı yazılımların bile Play Store üzerinden telefonlarımıza kolayca girebilmesi, Android’in güvenlik iyileştirmeleri açısından hala birçok güvenlik açığına sahip olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, Android’in “güvenli bir işletim sistemi” olduğunu kanıtlamak için hala yapacak çok işi olduğunu söylüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın