Çinli Hackerlar COVID-19 Araştırmalarını Çalmaya Çalıştı

 Çinli Hackerlar COVID-19 Araştırmalarını Çalmaya Çalıştı

Amerika, Çinli hackerlar için COVID-19 aşı araştırmalarına dair belgeleri çalma suçlaması yaptı.

Washington, Çin vatandaşı olan iki hackerı, yüzlerce şirketin ve sivil toplumumuzun bilgisayar sistemlerine saldırmakla suçladı. Sanıklar bazı durumlarda kendi kişisel mali kazançları için, bazılarında ise MSS ya da diğer Çin devlet kurumlarının yararına hareket ediyor. Bilgisayar korsanları, Amerika ağları için tehdit içeren terabaytlarca veri çaldı.

İddianameye göre Çinli hackerlar koronavirüs aşı yapmış olduğu çalışmalar yapan biyoteknoloji şirketlerini ve dünyadaki diğer büyük şirketleri hedef aldı.

ABD Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) 21 Temmuz Salı günü saldırının gerçekleştirildiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre hackerler Çin hükümeti için çalışıyor. Bilgisayar korsanlarının adı Li Xiaoyu ve Dong Jiazhi olarak bildirildi. Bu ikili bazen Çin’in casusluk hizmetleri için, bazen da kendi çıkarları için çalışıyorlar.

Koronavirüs aşı geliştirme araştırmaları yapan Amerika şirketlerinin beraberinde Çinli hackerlar, İngiliz yapay zeka firmasına, İspanyol savunma yüklenicisine ve Avustralya’da güneş enerjisi üreten bir şirkete sızma girişiminde bulundu. Ayrıca, bir şirketin gaz türbini için oluşturulan mühendislik çizimlerinin çalındığı açıklandı. Çinli hackerların, ticari sırların ve diğer ticari bilgilerin beraberinde yüz milyonlarca dolar çaldığı iddia ediliyor.

çinli hackerlar aşı yapmış olduğu çalışmalarnı çalmaya çalıştı
Adalet Bakanlığı, yapılan siber saldırı faaliyetlerinin potansiyel olarak aşı araştırma çabalarını azaltabileceğini söyledi. İddianameye göre; bilgisayar korsanları, web sunucusu yazılımında bulunan yazılım açıklarından faydalanarak ağlara erişim sağladılar.

Çin ve Amerika arasında iade anlaşması olmadığı için şüphelilerin yargı karşısına çıkması pek muhtemel değil.

Suçlamalar hakkında Çin’den bir açıklama istendi. Çin Büyükelçiliği basın yetkilisi olan Hua Chunying, Çin hükümetinin her çeşit siber saldırı ve siber tehdide karşı çıktığını dile getiren bir açıklamada bulundu.

COVID-19 Aşı Araştırmalarına Yapılan 2. Saldırı
ABD Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı iddianamesi, Rus hackerların Amerika, İngiltere ve Kanada’daki koronavirüs aşı araştırma merkezlerine düzenlemiş olduğu saldırının bir haftadan kısa bir zaman sonrasında yayınlandı. APT29 isimli rus hacker grubu, çeşitli araştırma kuruluşlarının sahibi olduğu IP adreslerine karşı temel güvenlik açığı taraması yaparak sistemlerine sızmıştı. APT29, kuruluşların giriş sayfalarına kimlik doğrulama bilgilerini almak için mızrak kimlik avı tekniklerini kullanmıştı.

COVID-19 aşı bulma yarışı dünya genelinde devam ederken, bunun gibi saldırı girişimleri araştırmacıların çabalarını ve bulgularını büyük ölçüde önleyebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın