Çin hükümetinin satılmaktansa TikTok’u kapatmayı tercih ettiği bildirildi

 Çin hükümetinin satılmaktansa TikTok’u kapatmayı tercih ettiği bildirildi
CULVER CITY, KALİFORNİYA - 27 AĞUSTOS: TikTok logosu 27 Ağustos 2020 tarihinde Culver City, California'da bir TikTok ofisinin önünde sergileniyor.  Çin'in sahip olduğu şirketin, Trump yönetiminin kapatma tehditlerinin ardından önümüzdeki haftalarda popüler sosyal medya uygulamasının ABD operasyonlarının satışını duyuracağı bildiriliyor.  (Fotoğraf: Mario Tama / Getty Images)

Çin, TikTok’un ABD’deki geleceğini güvence altına alma girişimlerine bir başka anahtar daha atabilir. Reuters, ülkedeki yetkililerin bir satışa karşı olduklarını ve uygulamanın bir Amerikan şirketine satılmaktansa yasaklanmasını tercih ettiklerini bildirdi .

“Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan üç kişinin” yer aldığı raporda, “Çinli yetkililer, zorla satışın hem ByteDance hem de Çin’in Washington’un baskısı karşısında zayıf görünmesine neden olacağına inanıyor.” 

Aynı zamanda, Donald Trump’ın TikTok’un bir Amerikan şirketi ile yeni bir ev bulması için verdiği 15 Eylül tarihinden sadece günler önce geliyor. Uzmanlar, bir anlaşmanın bu kadar çabuk gerçekleşmesinin olası olmadığını söylediler, ancak Trump Perşembe günü süreyi uzatmayacağını söyledi . 

Çin’deki yeni ticaret kuralları , bir alıcının TikTok’un öneri algoritmasını edinmesini engelleyebilecek işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Reuters, Çin’in “gerekirse ByteDance tarafından ulaşılan herhangi bir anlaşmayı erteleme” politikasını kullanmaya hazır olduğunu bildirdi.

Şirket şu anda bir teklif için ekip oluşturan Oracle , Microsoft ve Walmart’tan eğlenceli teklifler alıyor . TikTok’un mevcut sahibi ByteDance’in, uygulamanın algoritmasını içermeyen anlaşmaları düşündüğü bildiriliyor.

Bir ByteDance sözcüsü yaptığı açıklamada, “Çin hükümeti bize şirketin ABD’de veya başka herhangi bir pazarda TikTok’u kapatması gerektiğini asla önermedi” dedi. TikTok’un ABD’deki şu anki üst düzey yöneticisi Vanessa Pappas, daha önce şirketin, uygulamanın ABD’de kalmasına izin verecek “ileriye dönük birden fazla yol” olduğuna inandığını söylemişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın