Cadillac, ‘Lyriq’ crossover ile elektrikli araç pazarına giriyor

 Cadillac, ‘Lyriq’ crossover ile elektrikli araç pazarına giriyor

asd

Cadillac bir asırdan fazla bir süredir otomobil üretiyor, ancak Perşembe akşamı otomobil üreticisi içten yanmalı bir motora sahip olmayan ilk aracını tanıttı. Lyriq’e merhaba de .

Birçok kişi hala Cadillac’ı gaz yakan Escalade SUV ile ilişkilendirirken, şirket öncü ana şirket General Motor’un pille çalışan taşımacılığa yönelik milyarlarca dolarlık itişi ile suçlanıyor . Hummer SUV zaten EV yeniden başlatma oluyor 2022 için ve GM da bildirildi olan bir all-elektrikli pikap üzerinde çalışıyor erken gelecek yıldan itibaren piyasaya sürülecek başladı.

Lyriq, 2023’te cadde çıkışını yapacak ve 50KwH’den 200 KwH’ye kadar her yerde güç sağlayabilen GM’nin “Ultium” ölçeklenebilir pil sistemi için ilk platform olarak hizmet verecek. Bu, Hummer ve henüz isimlendirilmemiş elektrikli pikap tarafından kullanılacağı bildirilen mimarinin aynısı ve tek bir şarjla yaklaşık 400 mil yol sunması bekleniyor. Ultium, yeni nesil bir NCMA (nikel-kobalt-manganez-alüminyum) kimyası kullanarak GM’nin kobalt kullanımını (süper, çift zehirli) mevcut pil nesline kıyasla yüzde 70 oranında azaltmasını sağlıyor.

Lyric’in kendisi için Cadillac, yaklaşık 300 millik bir menzil sunacak 100KwH’lik bir pakete düşüyor. Seviye 1, Seviye 2 AC teknolojisi veya DC Hızlı Şarj istasyonlarını kullanarak şarj edilebilir. Aktarma organları seçeneklerine gelince, Lyriq bir AWD seçeneği ile RWD standardı olarak mevcut olacaktır.

Lyriq, Cadillac’ın ilk EV modeli olabilir ancak yakında pek çok şirketi olacak. GM, 2023 yılına kadar yaklaşık iki düzine elektrikli modele sahip olmayı umuyor . Lüks otomotiv pazarında Jaguar I-Pace , Audi E-Tron ve Tesla Model X ile rekabet edecekler . Lyriq’in ne kadara mal olacağına dair henüz bir söz yok.

Edmunds’un içgörü direktörü Jessica Caldwell, Detroit News’e verdiği demeçte, “Markalarını yükseltmek istedikleri bir sır değil, Avrupalı ​​lüks otomobil üreticileriyle rekabet etmek istiyorlar ve performans gibi çeşitli yolları denemiş gibi görünüyorlar” dedi . Çarşamba. “Bu yüzden, kendilerini farklılaştırmak istedikleri yollardan biri olup olmadığını merak ediyorum, ancak uzun süreli herhangi bir şeye dönüşmesi gerekmiyor.”

Lyriq, sürücünün gösterge ekranı olarak ikiye katlanan 33.0 inçlik devasa bir kavisli OLED olan 2021 Escalade ile aynı bilgi-eğlence sistemini kullanıyor. Ekranın “bugün otomotiv endüstrisinde mevcut olan en yüksek piksel yoğunluğuna” sahip olduğu ve bir milyardan fazla renk üretebildiği, diğer tüm araçların ekran tekliflerinden 64 kat daha fazla üretilebileceği ve yalnızca Mantis Karidesiyseniz tam olarak takdir edilebileceği bildiriliyor.

Dahası Lyriq, Cadillac basın bültenine göre “çift düzlemli artırılmış gerçeklik ile geliştirilmiş baş üstü ekranı ve uzaktan kendi kendine park etme” özellikleri sunacak. Buna ek olarak, Lyriq GM’nin artık otomatik şerit değiştirmeyi de içeren SuperCruise sürücü destek paketinin en son sürümünü kullanacak.

Bir basın açıklamasında Global Cadillac Design genel müdürü Andrew Smith, “LYRIQ, yalnızca Cadillac’ın ifade edebileceği gibi elektrifikasyon ile etkinleştirilen ikonik markanın stilinin bir sonraki yinelemesini temsil ediyor. “İçte ve dışta Lyriq, tasarım ve teknolojinin düşünceli bir entegrasyonu ve her sürüşü bir fırsat haline getirmeyi amaçlıyor.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın