Bill Gates, salgının tüm dünyada 2022 sonunda bitebileceğini düşünüyor!

 Bill Gates, salgının tüm dünyada 2022 sonunda bitebileceğini düşünüyor!

Microsoft’un kurucusu milyarder Bill Gates, koronavirüs salgınının sonuna ilişkin umutlu olduğunu ifade etti.

Wired’a konuşan Gates, Kovid-19’a karşı tedavi ve aşı geliştirme yapmış olduğu çalışmalarna dikkat çekerek, “Aşı yapmış olduğu çalışmalar epey etkileyici. Bu yüzden bu bana, 2021 sonuna kadar zengin ülkelerde, 2022 sonuna kadar ise bütün dünyada hastalığı bitirebileceğimizi düşündürüyor” diye konuştu.

Gates ayrıca Rusya ve Çin gibi ülkelerde aşı geliştirme baskısının çok yüksek olduğunu ve bunun üretilen aşıların bütünüyle güvenli ve etkili olduğuna emin olmadan uygulamaya geçilmesi riskini yanı sıra getirdiğini söyledi.

Amerikan FDA’nın bu tarz kısa yollara izin vermediğini belirten Gates, “Muhtemelen potansiyel yan etkilerle alakalı olarak 3. Aşama verilere ulaşmamız için 3-4 aya ihtiyacımız var. FDA, en azından şimdiye kadar, aşının etkinliğinin kanıtlanması ilkesine bağlı kaldı” biçiminde konuştu.

Gates ayrıca Amerika’da test sistemini eleştirerek Trump yönetiminin durumu ele alış biçiminde hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Bill Gates, Bill&Melinda Gates Vakfı dünya genelinde aşı ve salgın konuların ilişkin yapmış olduğu çalışmalar ile da biliniyor. Vakıf kooronavirüse karşı tıbbi araştırma ve aşı programlarına ciddi bir finansal destek sağlamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın