Bill Gates Kimdir? Hayatını Değiştiren Şeyler?

 Bill Gates Kimdir? Hayatını Değiştiren Şeyler?

Kurduğu Microsoft şirketiyle dünyanın en başarılı ve zengin insanları arasında giren Bill Gates’in teknoloji ve bilgisayarların bugün geldiği konumla alakalı olarak da büyük katkıları bulunuyor. Çağımızın en önemli isimlerinden olan Gates’in başarı hikayeleriyle dolu bir hayatı oldu. Her girişimcinin örnek aldığı Bill Gates, hayat hikayesi ve başardıklarıyla gençlere ilham vermeye devam ediyor.

Amerikalı girişimci, yazılımcı, iş insanı ve yazar Bill Gates, 28 Ekim 1955 tarihinde Seattle’da doğdu. Evli ve üç çocuk babası olan Gates, Microsoft şirketi kurucularından ve halen şirketin teknik danışmanlığını yapıyor. Hayır işlerine daha fazla zaman ayırabilmek için Mart 2020’de Microsoft şirketindeki başkanlığından istifa eden Bill Gates, bugün dünyanın en zengin insanları arasında yer almakta.

Bill Gates Hayatı ve Biyografisi :


Avukat bir baba ile öğretmen bir annenin üç çocuğundan bir tanesi olarak dünyaya gelen Gates, zengin bir ailede büyüdü. Sahip olduğu bu zenginliği ve kaynakları doğru biçimde kullanarak ve çok çalışarak “ABD Rüyası”nı gerçeğe dönüştürdü. Bill Gates, ailenin tek erkek çocuğudur. Libby adında bir kız kardeşi ve Kristianne adında bir ablası vardır. 

Eğitim hayatında öncelikle Kuzey Seattle’daki devlet okuluna başladı. Ardından Özel Lakeside Okulu’nda eğitimine devam etti. Eş zamanlı olarak kişisel program yazmaya başladığı dönemlerde henüz 13 yaşlarındaydı. 1973 yılında Harvard Üniversitesi’ne başlayan Gates, 1975’te yani üçüncü sınıftayken okulu bıraktı. Üniversitedeyken 1960 senesinde yazılan BASIC’in MITS Altair ismi verilen bir versiyonunu oluşturdu.

Bill-gates-hayat-hikayesi :


Bu dönemde, çocukluğundan beri onunla aynı alanlara ilgi duyan ve her zaman birlikte çalışmalar yapmış olduğu en yakın arkadaşı Paul Allen ile birlikte kendilerine bir hedef koydular. Bu hedefleri, kişisel bilgisayarların her ofise ve hatta her eve girmesi ve herkes tarafından rahatça kullanılabilmesiydi. Bilgisayar kullanımının bugün geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda bir hayli ileri görüşlü oldukları anlaşılabiliyor.

O dönem Bill ve Paul, evlerinin yakınlarındaki bir şirketin bilgisayarını bedava dağıttığı olarak kullanabilmek için yazılım hatalarını buluyorlardı. Bu iş, onların bilgisayarlar konusunda çok daha uzmanlaşmasına yardımcı oldu. Bu sayede 1972 senesinde ilk şirketleri olan Traf-O-Data’yı kurmuş oldular. Birkaç sene sonra ise Gates, TRW ismi verilen bir silah şirketinde staj gördü.


Bill-gates-gencligi :


Bill Gates, halen evli olduğu eşi Melinda Gates ile 1 Ocak 1994’te evlendi. Bu evliliklerinden Jennifer Katherine, Rory John ve Phoebe Adele ismini verdikleri üç kızları oldu. Oldukça mütevazı ve sabırlı bir kişiliğiyle tam bir lider niteliğine sahip olan Bill Gates, 1984, 1997 ve 1999 yıllarında Time Dergisi’ne kapak oldu.

Ayrıca 1975 yılında Harvard Üniversitesi’nden ayrılmış olmasına karşın 2007 senesinde yine bu üniversite tarafından Onur Ödülü’ne layık görüldü. Çalışkanlığı ve azmi ile bütün girişimcilere örnek olan ve sözleri insanların çalışma odalarının duvarlarını süsleyen Bill Gates’in 1995 senesinde çıkmış olan Önümüzdeki Yol adlı bir de kitabı bulunuyor.

Bill Gates Microsoft’u Nasıl Kurdu?


Bilgisayar merakı sayesinde çok yüksek bir puanla Harvard Üniversitesi’ne kabul gören Gates, üniversitede okuduğu süreçte derslere gitmek yerine poker ve video oyunları ile tüm vaktini geçirmeye başlamıştı. Ancak bu durum en yakın arkadaşı Paul’ün ona bir makale göstermesiyle değişti. Dünyanın ilk mikrobilgisayarı olan Altair 8800’ün anlatılmış olduğu bu makaleden, iki arkadaş bir hayli etkilendiler.

Bunun üzerine Meksika’daki üretici olan MITS ile iletişime geçerek Altair için uygun bir program olan BASIC’e sahip olduklarını belirttiler. Üreticiler bu program ile ilgilenerek denemek istediler ama iki arkadaşın elinde herhangi bir program bulunmuyordu. Bu durum Gates’in okula dönmesine neden oldu ve iki arkadaş Harvard laboratuvarında programı yaratmak üzere çalışmaya başladı.

Bill-Gates-microsoft-kurucusu


E
llerinde Altair’den bulunmadığından yapmış oldukları yazılımın bu bilgisayar ortamında çalışabileceğini de bilmiyorlardı. Fakat bir biçimde şansları yaver gitti ve vadettikleri gibi program çalıştı. Bu da Gates’in Harvard’ı bütünüyle bırakmasına ve Meksika’ya gitmesine vesile oldu. Hatta Meksika’dayken Gates, ehliyetsiz araç kullanmış olduğu ve kırmızı ışıkta geçtiği için tutuklandı. 

Gates’in Meksika’ya yerleşmesinden kısa bir zaman sonra MITS şirketi kapandı. Ancak bu süreçte Allen ve Gates, Altair için geliştirdikleri BASIC yazılımını şirkete satabilmek için çoktan Microsoft adını verdikleri bir şirket kurmuşlardı. Dolayısıyla MITS’in kapanması Microsoft’u etkilemedi. Hatta Microsoft, o dönem içlerinde Apple’ın da olduğu çok sayıda şirkete yazılım hizmeti sağlıyordu. 

Bill-gates-kitaplari


Meksika’daki maceralarına 1979’da son vererek Seattle’a dönen iki arkadaş, henüz o dönem verdikleri bu kararla Microsoft’un altın çağını başlattıklarının farkında değillerdi. Döndükten sonra öncelikle Gates, IBM’in bilgisayarlarındaki yazılım problemini öğrenmesi için bir girişimden 50.000 dolarlık bir yazılım altyapısı aldı. Ardından onu MS-DOS haline getirip IBM’e sattı. 

Tabii başka bilgisayar firmalarına de satabilmek amacı ile lisansını da elinde tuttuğu için Microsoft, engellenemeyecek bir yükselişe geçti. Elbette öngörüldüğü gibi IBM satışının ardından diğer şirketler de aynı teknolojiye sahip olmak istediler ve tekrar yazmaktan çok daha ucuza gelen bu ürünü onlar da satın almaya karar verdiler. Böylece şirketin satışları yıllık 7 000 000 dolardan 16 000 000 dolara çıktı.

Bill Gates’in Serveti ve Mirası


Dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olan Bill Gates’in saniyede 230 dolar kazandığı biliniyor. Ağustos 2019 itibarıyla da net BIll Gates serveti 110 milyar dolar olarak açıklanıyor. Üstelik Bill Gates yaklaşık 35 milyar dolarlık bağış yaptı ve yapmaya da devam ediyor. %6.4’lük hissesi ile de Microsoft’taki en büyük hissedar. 


Hayır işlerine vakit ayırabilmek adına işinden ayrılan Gates, eşiyle kurmuş olduğu The Bill and Melinda Gates Foundation için çalışmaya devam ediyor. Oldukça zengin olmasına karşın Bill Gates mirası çocuklarına bırakmayıp her birine sadece 10 000 000 dolar vermeyi planlıyor. Mirasının geri kalanını Bill Gates vakfı hesabına bağışlayacak olan Gates, çocuklarına bütün mirasını bırakmanın onlara iyilik etmek olmayacağını düşünüyor.

Bill Gates’in Evi


Bill Gates ve ailesi, Washington Gölü’nü gören bir tepede yer alan ve 6100 metrekarelik bir arazine üzerine kurulu bir evde yaşıyor. Ev içerisinde su altı müzik sistemine sahip 18 metrelik bir yüzme havuzu, 230 metrekarelik bir spor salonu ve 93 metrekarelik bir yemek odası bulunuyor. Bill Gates evi için toplamda 113 milyon dolar harcadı ve evin yapımı 7 yıl sürdü.

Bill Gates’in Sözleri ;

Özellikle girişimcilik dünyasına yeni adım atanlar için Bill Gates sözleri duvara asılıp daima motivasyon sağlamak amacıyla kullanılan sözler arasında yer alıyor. Bugün başarıya ulaşmış olan pek çok genç girişimci Gates’in bu ilham veren sözlerini çalışma odalarının duvarından asla eksik etmediğini her fırsatta dile getiriyor.

“Nerd’lere iyi davranın. Kendinizi onun yanında çalışıyor bulma ihtimaliniz var.”

“Başarıyı kutlamak güzel, ama başarısızlıkların derslerine kulak vermek daha önemlidir.”

“Başarı alçak bir öğretmendir. Akıllı insanları kaybetmeyecekleri konusunda baştan çıkarır.”

“Eğer iyi bir şey yapamıyorsanız, onun iyi görünmesini sağlayın.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın