Bilim İnsanları, Marmara Denizi’ndeki Müsilaj (Deniz Salyası) Sorununu Ortadan Kaldıracak Bir Çözüm Yolu Üretti

 Bilim İnsanları, Marmara Denizi’ndeki Müsilaj (Deniz Salyası) Sorununu Ortadan Kaldıracak Bir Çözüm Yolu Üretti

Bilim İnsanları, Marmara Denizi’ndeki Müsilaj (Deniz Salyası) Sorununu Ortadan Kaldıracak Bir Çözüm Yolu Üretti

Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Marmara Denizi’ni işgal eden deniz salyası sorununa başarıyla çözümler üretti. Denize oksijen enjekte edilerek sağlanan bu çözüm, Marmara’nın eski haline dönmesini sağlayabilir. Ancak bu çalışmalar henüz sona ermemiştir.

Türkiye gündemindeki Müsilaj konusunda araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bir yandan hükümet yetkilileri bu sorunu çözmek için canla başla çalışmaya devam ederken, diğer yandan bilim adamları deniz tükürüğü belasıyla mücadele için ne gibi önlemler alınabileceğini araştırıyor.

Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in liderliğinde başlatılan yeni bir çalışma, Marmara Denizi’nin yeniden hayata dönmesini sağlayabilir gibi görünüyor. Konusu “reaktif oksijen türleri ve soğuk atmosferik plazmalar” olan bu çalışma, denize verilecek reaktif oksijen ile sorunun ortadan kaldırılabileceğini gözler önüne seriyor.

Lokman Hakan Tecer, Marmara Denizi’ndeki oksijen miktarını ölçtüklerini, bu ölçümler sonucunda litrede 0,8 milimetreküp oksijen tespit ettiklerini söylüyor. Bunun normal değerinin 2 milimetreküp olduğunu, bu değerin altında deniz yaşamının son bulacağını söyleyen bilim insanı,

kendi çalışmalarını şöyle anlatıyor:

Soğuk atmosferik plazmayla ürettiğimiz reaktif oksijenin deniz suyuna enjekte edilmesiyle çözüm olacak bir aşamaya geldik. Litre başına 0,8 miligram çözülmüş oksijene sahip deniz salyası örneğini içeren suyu çok kısa bir sürede reaktif oksijen uygulamasıyla yaklaşık 13-14 miligram seviyesine getirdik. Bu ancak tatlı sularda görülebilen bir seviyedir. Deniz salyasının organik kısmını parçalayarak elimine ettik ve dibe çökelmesini sağladık.

Yalnız, Namık Kemal Üniversitesi’ndeki çalışmanın belirli ölçüde desteğe ihtiyacı var. Zira Tecer, laboratuvarda elde ettikleri sonucu denize nasıl uygulayacaklarından tam olarak emin olamadıklarını söylüyor. Bu konuda yetkililerden destek isteyen bilim insanı, maliyet ve verimlilik hesaplamaların yapılması gerektiğini savunuyor. Eğer istenilen sonuçlara ulaşılabilirse, Marmara Denizi’ne verilecek oksijen ile deniz yaşamının normale dönmesi ve deniz salyası probleminin ortadan kalkması sağlanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın