Beyaz Saray: Rusya’dan böyle bir adım bekliyorduk

 Beyaz Saray: Rusya’dan böyle bir adım bekliyorduk

Beyaz Saray: Rusya'dan böyle bir adım bekliyorduk

ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Donetsk ve Luhansk’ı tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı. Biden, Ukrayna lideri Zelenski ile yaptığı görüşmede Kiev yönetimine tam destek verdiğini dile getirdi. ABD Başkanı, Donetsk ve Luhansk ile ABD’li kişi ve kurumların tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan kararnameyi imzaladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da kalan tüm personeline ülkeden ayrılma talimatı verdi.

Son dakika haberi! ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Beyaz Saray, Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Rusya’nın Donbas’taki ayrılıkçıların yönetimlerini tanıması kararının ve sonrasında atılacak adımların ele alındığı görüşmeden Biden, Putin’in Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Görüşmede Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik daha ileri bir işgal adımına yaptırımlarla verecekleri “güçlü” karşılığa ilişkin Zelenski’i bilgilendirdi ve Kiev yönetimine tam destek verdiğini dile getirdi.

DONETSK VE LUHANSK’LA TİCARİ FAALİYETLERE YASAK

Biden, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile ABD’li kişi ve kurumların tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden “Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü zedelemek için yürüttüğü faaliyetlere karşılık belirli kişilerin mal varlıklarının dondurulması ve belirli işlerin yasaklanması” başlıklı bir kararname imzaladı.

Söz konusu kararname ile Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı Donesk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine yatırım yapılması, bu bölgelerden ABD’ye doğrudan ya da dolaylı yollarla ithalat ya da ihracat yapılması yasaklandı.

Ayrıca kararname kapsamında bu bölgelerde faaliyet gösterdiği belirlenen kişilere de yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor.

BLINKEN: UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE AÇIK BİR SALDIRI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, Putin’in Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Putin’in sözde “Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini” “bağımsız” olarak tanıma kararını şiddetle kınıyoruz. Duma’nın bu konuda ilk talepte bulunduğunda söylediğimiz gibi bu karar, Rusya’nın Minsk anlaşmaları kapsamındaki taahhütlerinin tamamen reddettiğini gösteriyor; Rusya’nın iddia ettiği diplomasiye bağlılığıyla doğrudan çelişiyor ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne açık bir saldırıdır” dedi.

Blinken devletlerin, tehdit veya kuvvet kullanımı yoluyla yaratılan yeni bir “devleti” tanımama ve başka bir devletin sınırlarını bozmama yükümlülüğü olduğunu ifade eden Blinken, “Rusya’nın kararı, Başkan Putin’in uluslararası hukuka ve normlara karşı alenen saygısızlığının bir başka örneğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD vatandaşlarının Ukrayna’nın “Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri” olarak adlandırılan bölgelerde tüm yeni yatırımlarını, ticaretini ve finansmanını yasaklayan bir Başkanlık Kararnamesini imzalayacağını hatırlatan Blinken, Rusya’nın eylemine yanıt olarak uygun adımları atmak için Ukrayna ve diğer ortakları ile koordinasyona devam edeceklerini kaydetti.

DİPLOMATİK PERSONELİNİ POLONYA’YA ÇEKTİ

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik nedeniyle şu anda Lviv’de bulunan Dışişleri Bakanlığı personeli geceyi Polonya’da geçirecek. Personelimiz, Ukrayna’daki diplomatik çalışmalarına devam etmek ve acil konsolosluk hizmetleri sağlamak için düzenli olarak geri dönecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığına işaret eden Blinken, ABD vatandaşlarına Ukrayna’dan derhal ayrılmaları yönündeki tavsiyelerini yinelediklerini belirtti.

Blinken, “Ukrayna’daki güvenlik durumu ülke genelinde öngörülemez olmaya devam ediyor ve kötüleşebilir. Herhangi bir Rus askeri operasyonunun sivil hava taşımacılığı ciddi şekilde kısıtlama olasılığı çok yüksek. Rus birlikleri, işgal planlarına benzer bir şekilde sınıra yaklaşmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus birliklerine Ukrayna’nın sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerine konuşlanma emri verdiğini kaydeden Blinken “Ukrayna’dan derhal ayrılma tavsiyemize rağmen bu bölgelerde kalmayı seçen ABD vatandaşları, dikkatli ve çevrelerine karşı tetikte olmalıdır. Bir saldırı durumunda, ABD vatandaşları sığınaklara sığınmalı ve ne zaman hareket etmenin güvenli olduğu konusunda büyük haber kuruluşlarını izlemelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

DONBAS’TA HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın