Apple’ın uygulama mağazası App Store 2020’de 64 milyar dolar kazandı

 Apple’ın uygulama mağazası App Store 2020’de 64 milyar dolar kazandı

CNBC’nin analizine göre , Apple’ın App Store’u 2020’de 64 milyar dolarlık gelir elde etti; bu, 2019’da yaptığı tahmini 50 milyar dolardan yüzde 28’lik bir artış. Bu, 2018 ile 2018 arasındaki tahmini artıştan bu yana App Store için iyi bir büyüme miktarını temsil ediyor. 2019 sadece yüzde 3,1 idi.

Büyümedeki artışın kesin nedenini söylemek zor, ancak muhtemelen COVID-19 salgınıyla bir ilgisi vardı. Kişisel deneyimlerimden, 2020 yılında geçmiş yıllara göre çok daha fazla oyun satın aldığımı ve karantina sırasında hayatımın kontrolünü yeniden kazanmaya çalışmak için fitness ve üretkenlik uygulamalarına abonelikler aldığımı söyleyebilirim .

Apple, mali durumlarını bildirdiğinde, App Store’dan kazandığı parayı, açık ara en hızlı büyüyen kategorisi olan hizmet geliriyle birlikte topluyor . Şirket, App Store’a gelen paranın büyük bir kısmından yüzde 30’luk bir kesinti alıyor, bu da uyarılar ve istisnalar olsa da milyarlarca dolarlık geliri temsil ediyor. 

Apple artık App Store’dan yılda 1 milyon doların altında kazanan geliştiricilerden yalnızca yüzde 15’lik bir kesinti yaptığı için, kısa süre önce biraz gevşedi . Analistler , App Store geliştiricilerinin en yüksek yüzde 2’sinin gelirin yüzde 95’ini oluşturduğunu tahmin ettiğinden, bunun gelir tahminlerinde büyük bir değişiklik olması muhtemel değil .

Apple, her yıl 2008’den beri geliştiricilere ne kadar para ödediğini bildiriyor. CNBC bunu, App Store gelir sayısını bu yılki rakamdan geçen yılki rakamı çıkararak hesaplamak için kullandı, ardından Apple’ın yüzde 30’luk kesintisini oluşturuyor. Rakamlar biraz kaba olsa da, Apple bunları kendi kendine bildirmiyor, bu yüzden yapabileceğimiz tek şey yaklaşmak. Her şeye rağmen, tartışılması zor olan iki şey var: App Store’un geliri bu yıl epeyce arttı ve hem geliştiriciler hem de Apple için çok para getirdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın