Apple, depresyon ve kaygı üzerine üç yıllık bir UCLA çalışmasına sponsor oluyor

 Apple, depresyon ve kaygı üzerine üç yıllık bir UCLA çalışmasına sponsor oluyor

Apple’ın yardımıyla UCLA, uyku ve fiziksel aktivite gibi faktörlerin depresyon ve anksiyete semptomlarını nasıl etkileyebileceğini anlamak için üç yıllık yeni bir çalışma başlatıyor . Çalışma bu hafta UCLA Sağlık Tıp Merkezi’nden alınan 150 katılımcıyı içeren bir pilotla başlayacak. 2021’de okul, yaklaşık 3.000 kişiyi ve öğrenci vücudunu kapsayacak şekilde çalışmayı genişletecektir. 

Apple,  iPhone’larına bir uygulama indirdikten sonra çalışma katılımcılarına Watch giyilebilir cihazları ve  Beddit cihazları sağlayacak. Beddit, 2017 yılında satın alınan bir Apple tarafından geliştirilen bir uyku izleyicisidir  .      

Üniversite, çalışmayı tamamen uzaktan yapabilmesi için tasarladığını söylüyor. Gizlilik bir diğer önemli husustur. UCLA ve Apple, çalışma sırasında topladıkları verileri anonimleştirmeyi planladıklarını söylüyor.   

Umut, çalışmanın sağlık çalışanlarına depresyon semptomlarını tespit etmenin ve potansiyel depresif olayları önlemenin daha iyi bir yolunu sağlayacak bir atılıma yol açacağıdır. Üniversitenin belirttiği gibi, tıp alanının depresyonu tespit etmeye nasıl başladığı bir asırdan fazla bir süredir önemli ölçüde değişmedi. Geçmişte yaptıkları kadar, doktorlar şu anda hastaları gözlemliyor ve onlara nasıl hissettiklerini soruyorlar. 

“Depresyon tedavisine yönelik mevcut yaklaşımlar neredeyse tamamen depresyon hastalarının öznel anılarına dayanmaktadır. Bu, hem tanıya hem de tedaviye rehberlik eden objektif ve kesin ölçümler elde etmek için önemli bir adımdır, ”diyor UCLA Depresyon Büyük Mücadelesi Müdürü Dr. Nelson Freimer.

Sağlık, son birkaç yıldır Apple için bir odak alanı oldu, bu nedenle şirketten böyle bir girişim görmek sürpriz değil. 2014 yılında şirket , iOS 8’in bir parçası olarak fitness seviyenizi takip eden, kaydeden ve analiz eden bir hizmet olan HealthKit’i duyurdu . Daha yakın zamanda şirket, biri uyku izleme olan watchOS 7’ye gelen en son özelliklerin nasıl olduğunu ayrıntılı olarak anlattı .

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın