Apple, cinsel istismar tespiti için iPhone’ları tarayacak

 Apple, cinsel istismar tespiti için iPhone’ları tarayacak

Apple, cinsel istismar tespiti için iPhone’ları tarayacak

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, çocuklara yönelik cinsel istismar görüntülerini tespit etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iPhone’ları tarayacak.

Çocuk İstismarının görüntülerini bulmak için tasarlanan yeni yazılıma “neuralMatch” ismi verildi. Bu yazılım, görüntüleri iCloud buluta yüklenmeden önce tarayacak ve bir eşleşme bulursa görüntü bir insan tarafından incelenecek. Eğer görüntülerle çocuk istismarı onaylanırsa kullanıcının hesabı devre dışı bırakılacak ve hemen yetkililere haber verilecek. Ayrıca dev şirketin çocuklara yönelik cinsel içerikleri tespit etmek için şifreli mesajları da tarayabileceği hakkında konuşuluyor.

Bazı gizlilik araştırmacıları ise bu durumun kötü tarafta kullanılabileceği konusunda endişeli.  ABD’deki Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, sert bir eleştiriyle Apple’ı, şirketin “uçtan uca şifreleme” garantisini etkin bir şekilde yok ettiğini ve gizliliği ihlal ettiğini söyleyerek şirketin bu özellikten vazgeçmesini istedi.  

Ayrıca yazılımın, hükümetlerin vatandaşları izlemesi gibi kötü niyetlerle kullanılarak kişisel gizliliği ihlal edebileceği bazı insanları endişelendirse de bunun gerçekleşme ihtimali düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Çocukalar için Hayat kurtarıcı olabilir

Uzmanlar bu tarz bir teknolojinin çocuk istismarlarını tespit etmede çok yararlı olabileceğini düşünüyor.  Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin CEO’su John Clarkyaptığı açıklamada, “Apple’ın çocuklara yönelik genişletilmiş koruması oyunun kurallarını değiştiriyor. Apple ürünlerini bu kadar çok insan kullanıyorken bu yeni güvenlik önlemleri hayat kurtarıcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın