Amazon’un Kurucusu Jeff bezos kimdir ?

 Amazon’un Kurucusu Jeff bezos kimdir ?

Amerikalı girişimci Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su, Washington Post gazetesinin ise sahibidir. Başarılı iş girişimleri, onu dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirmiştir.

Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te New Mexico’da dünyaya geldi. Bezos’un erken yaşlarda başlayan bilgisayar aşkı, Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okumasına yol açtı. Mezun olduktan sonra bir süre Wall Street’te çalışan Bezos, bunun ardından gelen bir diğer işin ardından bol kazançlı maaşını bir kenara bırakarak internet dünyasının en büyük başarılarından biri olan Amazon’u kurdu.

Amazon.com’un Kuruluşu

Jeff Bezos, Amazon’u çalışanları ile beraber yazılım geliştirmeye başladığı garajında kurdu. Operasyonun hızla büyümesi, ofisin de kısa zaman içinde gelişmesine neden oldu. Şirketin ilk başarısı beklenmedik derecede devasa oldu. Hiçbir basın promosyonu olmaksızın satışlar hızla arttı ve yabancı ülkelere de satışlar gerçekleştirildi. Bunun sonucunda 1997 senesinde Amazon.Com halka açıldı. İki yıl sonra tüm rakiplerini geride bırakacak online alışveriş lideri oldu.

24 saat açık ve kullanıcı dostu bir site olan Amazon, kullanıcıları okudukları kitaplar ya da izledikleri filmler hakkında yorum yapmaya teşvik ederek kısa zaman içinde lider konuma geldi. 1998’de CD satışına başlayan Jeff Bezos, ilerleyen yıllarda daha fazla sektöre yayıldı. 2007 senesinde okuma cihazı Kindle çıktı.

Kablosuz internet ağına sahip olan bu dijital kitap okuyucu üzerinden kullanıcılar kitap satın alabiliyor, yükleyebiliyor ve okuyabiliyordu. Kindle o kadar çok sevildi ki, 2010 senesinde Kindle üzerinden satın alınan kitap adetinin, basılı kitap satışlarını geçtiği açıklandı. Aynı yıl Amazon kendi dizilerini ve filmlerini yapacağı bir stüdyo projesini başlattı.

Amazon inanılmaz başarılarıyla Jeff Bezos’un tüm zamanını ve enerjisini kontrol ediyormuş gibi görünse de, işin aslı öyle değildi. Bezos 2000 senesinde Blue Origin adında bir uzay şirketi kurdu ve kısa süre sonra Teksas’ta bir fırlatma alanı satın aldı. 2018 senesinde uzaya yapılacak fırlatma işlemleri planlandı ve tanıtıldı.

Jeff Bezos ayrıca 2013 senesinde 250 milyon dolarlık bir anlaşmayla Washington Post’u satın aldı. Bezos’un net değeri 2017’de 72.8 milyar dolar olarak hesaplandı. Böylece, Microsoft kurucularından Bill Gates ve Amerikan yatırımcısı Warren Buffett’ten sonra dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu.

Jeff Bezos’un 1 Günü

 

Dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olan Jeff Bezos’un bir hayli enteresan bir günlük rutini var. Ünlü girişimci uykusuna çok önemsiyor ve sabahları alarm olmaksızın uyanıyor. Ardından gününe eşi ile beraber daha sağlıklı bir kahvaltı yaparak başlıyor. Eşi ve çocuklarıyla beraber nitelikli vakit geçirebilmek için asla sabah saatlerinde toplantı planı yapmıyor. Bezos genel itibari ile toplantılardan çok hoşlanmıyor. Bu sebeple Amazon yatırımcıları ile senede yalnızca 6 saat süresince bir araya geliyor.

Jeff Bezos’la İlgili Şaşırtıcı Bilgiler
Bir toplantı yaptığında, masada muhakkak herkesi doyuracak kadar pizza olmasına dikkat ediyor.
İlginç yemeklerden hoşlanıyor. Kahvaltıda ahtapot yemişliğinin olduğu söyleniyor.
Her akşam yemeğinden sonra muhakkak bulaşıkları yıkıyor.
Uzayla ilgili aktivitelerden çok hoşlanıyor. Blue Origin onun çocukluk hayaliydi.
Her gece muhakkak 8 saat uyuyor.
Kendisi tam bir Star Trek hayranı.
2008 senesinde The Simpsons’ın bir bölümünde yer aldı.
Kendisi çok küçük yaşlardayken McDonald’s fast food zincirinde çalışmıştı.
Kitap okumaya bayılıyor. En sevdiği kitap ise Kazuo Ishiguro’dan “Günden Kalanlar”.
Kendisini The Rock lakabıyla da bilinen Dwayne Johnson’ın en büyük hayranlarından birisi olarak tanımlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın