AK Parti’den 11 maddelik sosyal medya teklifi

 AK Parti’den 11 maddelik sosyal medya teklifi

AK Parti, 11 maddelik ‘sosyal ağ’ düzenlemesine ilişkin teklifi, bu hafta meclise sunacak. Almanya modelinin örnek alındığı düzenleme ile Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içerisinde ya da yurtdışı kaynaklı sosyal medya sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak.

AK Parti grubu, hazırlamış olduğu teklifi Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Son biçimi verilen 11 maddelik ‘sosyal ağ’ düzenlemesinin meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. MHP’ye de gönderilen teklifin, yarın da muhalefet partilerine iletileceği öğrenildi. Bu hafta meclis başkanlığına sunulacak teklif ile yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal medya sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce % 50, daha sonra % 95’e kadar daraltılacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak mecburiyetinde olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim önleme ya da içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilebilecek.

TEMSİLCİ BULUNDURMAK ZORUNLU OLACAK

Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içerisinde ya da yurtdışı kaynaklı sosyal medya sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak. Yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal medya sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce % 50, daha sonra % 95’e kadar daraltılacak. Kişiler tarafından da sosyal medya sağlayıcılarına içerik kaldırılması veya erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve bu başvurulara belirlenen saat içerisinde olumlu veya olumsuz yanıt verilmek mecburiyetinde olunacak. Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilebilecek. Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerik, sosyal medya sağlayıcıya bildirilecek, bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal medya sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın