5G: Kablosuz devrim hakkında bilmeniz gereken her şey

 5G: Kablosuz devrim hakkında bilmeniz gereken her şey

Hız ve duyarlılıkta büyük bir artış, şu anda piyasaya sürülecek yeni nesil hücresel teknolojinin buzdağının sadece görünen kısmı.

Yıllarca hype ve inişli çıkışlı ilk senenin ardından, taşıyıcı 5G ağları burda. Teknolojinin, devrimci hızı ve tepkisi ile hayatınızı değiştirmesi gerekmektedir. Ama buna girmeden önce, bunun ne olduğunu, sizi ne zaman ve nasıl etkileyeceğini ve (hala büyüyen) yutturmaca ile gerçekliği nasıl ayırt edeceğinizi anlamak önemlidir. 

Geçen yaz  , Chicago’dan Londra’ya, Sidney’den Seul’e uzanan , dünya genelinde 5G ağlarının devasa bir hız testini gerçekleştirdi . Sonuçlar, gülünç hızların bir karışımı , ancak sınırlı aralık ve sivilceli kapsama alanı oldu. Tersine, hızda mütevazı bir çarpma ile daha geniş kapsama alanı görürsünüz . Ayrıca Samsung Galaxy S10 5G gibi cihazları da gördünüz . 5G telefonların ilk nesilleri bazen etkileyici hızlara sahipti, ancak uyumluluk problemleri ve yeni teknoloji ile ortaya çıkan diğer sorunlar sebebiyle bunları satın almamaya dikkat ettik.

Her şeyde olduğu gibi, 5G’ye olgunlaşması için biraz zaman vermelisiniz. 

İşler kesinlikle daha iyi hale geliyor – operatörler 5G kapsamını daha fazla şehire genişletmeye devam ediyor ve birden çok ağla uyumlu yeni cihazlar çıkıyor. Ancak 5G’nin hayat değiştiren yönünün ne kadar çabuk geleceği havada kalıyor. Bu , dünya genelinde milyonları kilitleyen ve potansiyel olarak 5G’nin piyasaya sürülmesini yavaşlatan ve bu uyarıcı kontrollerle bile pahalı yeni cihazlar için tüketici coşkusunu azaltan yeni koronavirüs tarafından daha da kötüleşiyor .

Tüm bunlar, 5G’nin yıllarca süren vaatlerden ağır ağır ilerlediği manasına geliyor – Verizon dört buçuk sene önce bölgeye taşınmaktan bahsettiğinden beri 2018’in sonunda ilk fotoğrafı mobil ağı ve Aralık ayında T-Mobile’ın ülke geneline yayılması – bir avuç erken evlattan fazlası için gerçeklik olmak. Büyük bir hız artışının ötesinde, 5G, kendisini süren otomobiller , sanal ve artırılmış gerçeklik ve uzaktan cerrahi gibi teletıp hizmetleri gibi alanları güçlendirecek temel teknoloji olarak adlandırıldı . Sonunda tarım ekipmanlarından güvenlik kameralarına ve elbette akıllı telefonunuza her şeyi bağlayacak. 

Peki 5G tam olarak nedir? İnsanlar neden bu kadar heyecanlı? Aşağıdakiler, yeni nesil kablosuz teknolojinin neden hızda bir artıştan daha fazla olduğuna dair bir dökümdür. (Gerçekten ilgileniyorsanız, 5G terimleri sözlüğümüze göz atın .)

5G nedir?
Bir sonraki (beşinci) hücresel teknoloji nesli ve kablosuz ağların hızını, kapsamını ve yanıt verme yeteneğini büyük ölçüde artırmayı vaat ediyor. Ne kadar hızlı konuşuyoruz? Verizon ve AT&T gibi operatörler, saniyede 1 gigabitin üstünde hızlar gösterdi.

Bu, tipik hücresel bağlantınızdan 10 ila 100 kat daha hızlıdır ve evinize giren fiziksel bir fiber optik kabloyla elde edebileceğiniz her şeyden bile daha hızlıdır. (En uygun şartlarda,  saniyeler içinde bir sezonun Tuhaf Şeylerini indirebilirsiniz .)

Sadece hız ile mi ilgili?
Hayır! En önemli yararlarından biri düşük gecikme adı verilen bir şeydir . Bu terimi çok duyacaksınız. Gecikme, bir bağlantıyı tıkladığınız zaman ya da telefonunuzda bir videoyu yayınlamaya başladığınızda, isteği ağa gönderen ve ağ yanıt verdiğinde, web sitesini teslim ettiğinizde ya da videonuzu oynadığınızda oluşan yanıt süresidir.

Bu gecikme süresi mevcut ağlarla yaklaşık 20 milisaniye sürebilir. Çok fazla görünmüyor, ancak 5G ile bu gecikme süresi 1 milisaniyeye ya da normal bir kamerada flaş için geçen süreye kadar azalıyor . 

Bu duyarlılık, sanal gerçeklikte yoğun bir video oyunu oynamak ya da New York’taki bir cerrahın San Francisco’da bir prosedür gerçekleştiren bir çift robot kolunu kontrol etmesi gibi şeyler için kritiktir. Zoom video konferans görüşmesindeyken bu küçük gecikmeyi biliyor musunuz? 5G, insanlar birbirleriyle konuştuktan birkaç dakika sonra garip, “Üzgünüm, devam et” anlarını ortadan kaldırmaya yardım edecek. Bu gecikme süresi bütünüyle ortadan kalkmayacak, özellikle de dünyanın dört bir yanından biriyle iletişim kuruyorsanız. Mesafe önemlidir, çünkü bu bilgi hala oraya ve geriye gitmek zorundadır. 

Ancak nerdeyse gecikmesiz bağlantı, kendiliğinden giden arabaların gerçek zamanlı olarak birbirleriyle iletişim kurmanın bir yolu olduğu manasına gelir – bu araçları bağlamak için yeterli 5G kapsama alanı olduğu varsayılarak. 

Başka yararları var mı?
5G ağı, alışılmış bir hücresel ağdan çok daha fazla sayıda cihazı bağlamak için dizayn edilmiştir. İşitmeye devam ettiğiniz şeylerin interneti trendi? 5G, ister köpek tasması ister buzdolabı olsun, etrafınızdaki birden çok cihaza güç verebilir. 

Buna ilave olarak, 5G ağı, çiftlik ekipmanı ya da ATM’ler gibi iş yerleri tarafından kullanılan dişliyi işlemek için inşa edilmiştir ve farklı ihtiyaçlara göre ayarlayabilir. Örneğin, tarım ekipmanı sensörleri gibi bazı ürünlerin devamlı bağlantıya ihtiyacı yoktur. Bu tür düşük kuvvetli tarayıcılar aynı pil üstünde 10 yıl çalışacak ve yine de düzenli aralıklarla veri gönderebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın